Forrás, ami elérhető

Szakértői előadás a háromdimenziós webes térinformatika lehetőségeiről

A BME-n megrendezett IV. Nyílt forráskódú térinformatikai munkaértekezleten tartott előadást november végén Padányi-Gulyás Gergely, a Lechner Tudásközpont térinformatikai fejlesztője. A web-alapú 3D modellezés szakértője visszatérő előadóként „Open Source 3D GIS a weben” című előadásában a háromdimenziós webes térinformatika lehetőségeiről beszélt a hallgatóságnak.

A nyílt forráskódú térinformatika (angolul Open Source Geospatial, röviden OSGeo) megkerülhetetlen alakja, Dr. Siki Zoltán, a BME Általános és Felsőgeodéziai Tanszékének oktatója idén negyedik alkalommal szervezte meg a Nyílt forráskódú térinformatika munkaértekezletet a Műegyetemen. Az évenként megtartott esemény a FOSS4G (Free and Open Source Software for Geospatial) nyílt térinformatikai szoftverek nemzetközi konferenciájának hazai kistestvére, melynek célja, hogy a magyarországi felhasználókat összehozza, bővítse a felhasználói kört, és lehetőséget biztosítson az információk megosztására.

Mire jó a nyílt forráskódú térinformatika? Először is, nem kell érte fizetni. Másodsorban a felhasználók által folyamatosan fejlődik, hiszen bárki, aki ért a fejlesztéshez, hozzáférhet a kódokhoz, így saját elvárásaihoz igazíthatja azokat. A felhasználó tudhatja, mi zajlik a program hátterében, erre a térinformatikában erős igény is van. Fontos tehát, hogy ingyenes, átlátható és alakítható, ám hasonlóan lényeges a nyílt forráskódú világ segítőkészsége, közösségi szellemisége. Ebben a közegben könnyebb megoldást találni bármilyen felmerülő problémára, mert nagy valószínűséggel találunk valakit, akinek volt már a miénkhez hasonló problémája és szívesen megosztja másokkal a választ, illetve az odáig vezető út tapasztalatait. Jóllehet az OSGeo felhasználók köre korlátlan lehet, tény, hogy nem áll mögöttük nagy cég, előre ütemezett és jól kiszámítható verziófrissítésekkel.

Gergő, a nyílt forráskódú megoldások lelkes támogatója prezentációjában az elmúlt hónapok során felszedett tudását osztotta meg mindazokkal, akiket érdekel ez a témakör, ám nincs idejük kísérletezni. Mivel térinformatikai munkája során leginkább fejlesztéssel foglalkozik, nem ijed meg attól, ha bele kell néznie egy kódba. Mostani előadásában a mind idehaza, mind külföldön még gyerekcipőben járó, éppen ezért szakirodalommal nem kellően felvértezett webes 3D-s térinformatikát kívánta közérthetően és plasztikusan bemutatni. Beszélt a próbálkozások alatt felismert zsákutcákról és a jó irányokról, mankót adva másoknak az elinduláshoz. A valódi 3D a saját számítógépünkön futtatható térinformatikai szoftverekben még viszonylag új dolognak számít, a webes térinformatikában pedig kifejezetten útkereső terület. A prezentáció kitért arra, hol tart jelenleg a nyílt forráskódú webes 3D-s térinformatika, milyen lehetséges irányok és megoldások érhetők el szabadon, hogyan lehet ezzel a módszerrel például nagy mennyiségű 3D épületmodellt eltárolni és webes böngészőben megjeleníteni. A megoldásokat bemutató anyagok és előadások megtekinthetők az esemény honlapján.

A nyilvános munkaértekezleten részt vett a nyílt forráskódú térinformatika színe-java, az a mintegy 150 ember, akik az ország bármely pontjáról eljönnek, ha számíthatnak a szakma és a téma ilyen sűrűségű koncentrációjára. Vidéki és fővárosi egyetemi oktatók, doktoranduszok, hallgatók, cégek, témában dolgozó szakemberek gyűltek össze azért, hogy megosszák egymással tapasztalataikat, beszélgessenek a FOSS4G szoftverek hazai alkalmazási tapasztalatairól. Az egész napos rendezvény előadásokkal indult, késő délutántól workshopokkal folytatódott, majd este kötetlen szakmai beszélgetésekkel zárult.

Juhász Réka